Lekarze prowadzący

< >

dr n. med. Beata Pełka-Lalik

Rejestracja telefoniczna

Badania i zabiegi

USG tarczycy, TSH, fT4 i fT3, anty-TPO

Zaburzenia hormonalne rozwijają się po cichu

Choroby związane z zaburzeniami hormonalnymi bardzo często są niedostrzegane przez nas. Wielkim zaskoczeniem dla pacjenta może okazać się rozpoznanie postawione przez endokrynologa. Bardzo istotne jest wczesne diagnozowanie wszelkich zmian i objawów, które pojawiły się nagle i często się pogłębiają. Dowiedz się, dlaczego nie należy lekceważyć zaburzeń hormonalnych.

Objawy zaburzeń hormonalnych

Niejednokrotnie zmiany w naszym zachowaniu (zmęczenie, zdenerwowanie, osłabienie, nadwrażliwość) czy wyglądzie (wygląd twarzy, otyłość, zmiany w stawach, zmiany skórne), spowodowane są zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Tylko szybka diagnoza specjalisty endokrynologa może zapobiec wielu nieodwracalnym i uciążliwym skutkom chorób wynikających z zaburzeń funkcjonowania układu hormonalnego.

Leczenie

Wizyta w gabinecie endokrynologa to nie tylko leczenie tak istotnych chorób tarczycy, lecz również pomoc w leczeniu otyłości i nadwagi, problemów ginekologicznych, w tym problemów z zajściem w ciąże.

Czas dojrzewania i czas przekwitania, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, to również okres wielu istotnych zmian, których skutkom negatywnym może zapobiec lub je złagodzić pomoc lekarza endokrynologa. Złe samopoczucie wywołane oddziaływaniem w sposób nieprawidłowy na organizm zaburzonej gospodarki hormonalnej często doprowadza do konfliktów zawodowych, rodzinnych, trudności w wywiązywaniu się z dotychczasowych obowiązków. A to dodatkowo pogarsza sytuację i, niejednokrotnie, powoduje reakcję łańcuchową, w której nasze zachowanie i rezygnacja może pogarszać stan zdrowia, prowadzić do izolacji i depresji.

Jesteśmy dla Ciebie

W gabinetach PlusMed Szczecin rozumiemy to doskonale. Wesprzemy Cię opieką skoordynowaną wokół problemu zdrowotnego. Tutaj możesz skorzystać z porad specjalistów w taki sposób, by sprawniej radzić sobie podczas terapii.

Endokrynologia

Jako dziedzina medycyny zajmuje się zaburzeniami pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego, np. przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników. Gruczoły te wydzielają hormony – substancje mające duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Lekarz endokrynolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszystkich chorób, które są wynikiem nieprawidłowego wydzielania hormonów przez gruczoły wewnętrzne. Należą do nich:

Co powinno skłonić nas do wizyty u lekarza endokrynologa?

Zaburzenia hormonalne mogą pojawić się w każdym wieku. Z drugiej strony każdy organizm rozwija się i reaguje nieco inaczej, co sprawia samodzielne stwierdzenie, czy dany objaw jest wynikiem choroby czy nie, staje się wręcz niemożliwe. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie konsultacji endokrynologicznej.

Niepokojące objawy u osób dorosłych:

Badania i zabiegi

Do badań najczęściej zalecanych przez endokrynologa należą:

 

Endokrynologia dziecięca

Przejdź do Gabinetu Endokrynologii dziecięcej

To obecnie bardzo pożądana i poszukiwana specjalność lekarska. Zajmujemy się nie tylko zaburzeniami rozwoju u dzieci małych, lecz także w dużej mierze u młodzieży. Bardzo często okres dojrzewania, wywołując burzę hormonalną sprawia, że młode osoby nie potrafią sobie z tym poradzić, niejednokrotnie nie wiedzą gdzie zgłosić się ze swoim problemem.

Istotna jest tutaj rola lekarza POZ, który powinien skierować do właściwego specjalisty. Jednakże, wykorzystując dostępność treści poprzez media i kontakty, wiele młodych osób szuka tych informacji i wsparcia w przestrzeni medialnej, mniej lub bardziej profesjonalnej.

Niejednokrotnie zaburzenia hormonalne to pierwszy objaw nieprawidłowego odżywiania młodych osób, reżimów wymuszonych panującą modą i trendami. Często ten fakt nie jest zauważany przez rodziców i dopiero konsultacja, badanie i diagnoza lekarza endokrynologii dziecięcej wywołuje zaskoczenie, że nie zauważyliśmy tak wiele.

Młody organizm może w sposób szczególny reagować na nieprawidłowości w stylu życia, w tym odżywianie, aktywność ruchową czy korzystanie z używek. Młody wiek w tym wypadku to początek dorosłości, wybór celów i kierunków na dalsze lata. To też pierwsze miłości i otwieranie nowych drzwi.

Nieprawidłowy rozwój hormonalny może niepostrzeżenie wpływać na wiele decyzji życiowych, które być może byłyby inne, gdybyśmy mieli świadomość tego, co dzieje się z naszym organizmem.

W Gabinetach PlusMed Szczecin znajdziesz profesjonalną pomoc, z szacunkiem dla powagi sytuacji i zrozumieniem Twojej prywatności niezależnie od Twojego wieku.

Przejdź do Gabinetu Endokrynologii dziecięcej

Jak przygotować się do wizyty?

Na konsultację z endokrynologiem należy przynieść aktualne wyniki badań. Szczególnie przydatne okaże się oznaczony poziom TSH, ft3, ft4 oraz przeciwciał anty – TPO. Pomocne okaże się również wynik badania USG tarczycy, jeżeli było wykonywane.

Nasza propozycja – Indywidualny Plan Leczenia.

Jeśli okaże się, że diagnozowanie i leczenie Twojej choroby będzie wymagało dodatkowych specjalistycznych badań lub konsultacji z lekarzami innych specjalizacji, możemy zaproponować Ci sporządzenie Indywidualnego Planu Leczenia. Dzięki niemu będziesz wiedział, co należy zrobić – do jakiego specjalisty się udać i jakie badania wykonać oraz jak będzie to wszystko rozłożone w czasie i ile będzie Cię to kosztować.