Lekarze prowadzący

< >

lek. med.Marta Jamróz

Rejestracja telefoniczna

Badania i zabiegi

USG płuc u dzieci, USG Dopplera, badanie USG: tarczycy, płuc, jąder, jamy brzusznej, piersi, ginekologiczne

Zapraszamy na badanie USG kończyn

Zgłoś się na badanie USG Doppler kończyny górnej lub kończyny dolnej.
W dniu 24.01 dostępne są 4 miejsca na badanie w cenie 170,- zł.

Zadzwoń i zarejestruj wizytę: tel. 606 996 299

Zapraszamy na badanie USG piersi

Zgłoś się do nas i dokonaj rejestracji na badanie w dogodnym dla Ciebie terminie. Twoje zdrowie jest tego warte!

Zadzwoń: tel. 606 996 299 lub napisz rejestracja@plusmed.szczecin.pl

Czym jest ultrasonografia?

Ultrasonografia (USG) jest badaniem obrazowym. Widoczny na ekranie obraz powstaje dzięki falom akustycznych o wysokiej częstotliwości, które wysyłane są przy pomocy specjalnego emitera. Po przejściu przez ośrodek, jakim jest badany w danym momencie obszar ciała, fale powracają do odbiornika i są przetwarzane na obraz. Dzięki temu, że na granicy ośrodków – tkanek o różnych właściwościach, fale są odbijane i pochłaniane w różny sposób, na ekranie powstaje konkretny obraz, na podstawie którego lekarz może postawić diagnozę.

Jakie są zalety ultrasonografii?

USG to ma wiele zalet, dlatego jest tak chętnie wykorzystywane przez lekarzy różnych specjalności. Przede wszystkim jest to badanie:
Bezpieczne – fale akustyczne nie powodują żadnych zmian w komórkach, dlatego można je wykonywać wielokrotnie.
Dokładne – umożliwia wykrywanie w narządach nawet bardzo małych zmian (od 0,1 mm).
Wszechstronne – wykorzystuje się je do obrazowania i diagnozowania stanu niemal wszystkich narządów, a także monitorowania procesu rozwoju płodu.
Komfortowe – poddani temu badaniu pacjenci praktycznie nie odczuwają żadnego dyskomfortu.
Szybkie – diagnoza może być postawiona niemal od razu, na podstawie widocznego na ekranie obrazu.

W jakim celu wykonuje się USG?

Badanie to wykonuje się w celach diagnostycznych. Przede wszystkim jest pomocne w ocenie stanu pacjenta oraz podjęciu decyzji na temat dalszego leczenia lub profilaktyki. Dzięki temu badaniu lekarz może zobaczyć wielkość oraz kształt narządów wewnętrznych pacjenta, jak również wszelkie guzy, zmiany nowotworowe, mięśniaki, a w przypadku przyszłej mamy – płód.

Dlatego zawsze warto wykonać badanie gdy:

Chcemy mieć pewność, że wszystko jest w porządku – wykonujemy wtedy badania profilaktyczne. Na tego typu badania zapraszamy szczególnie kobiety, u których USG ginekologiczne pozwala w bardzo precyzyjny sposób ocenić stan wewnętrznych narządów rodnych.
Chcemy wiedzieć, jakie jest ryzyko wystąpienia pewnych chorób. W takim przypadku najczęściej wykonywane jest badanie USG Dopplera, które wykorzystujemy w celu określenia ryzyka wystąpienia różnych chorób związanych z układem krwionośnym.
Chcemy postawić lub potwierdzić wcześniej postawioną diagnozę.

Rodzaje badań ultrasonograficznych, jakie są wykonywane
w naszym gabinecie

USG Dopplera – badanie to pozwala na dokładną ocenę stanu naczyń krwionośnych. Wykonuje się je na określonych obszarach ciała. W naszym gabinecie wykonujemy USG Dopplera na:

Narządach płciowych – badanie to na przykład ujawnia żylaki powrózka nasiennego, które mogą być powodem niepłodności.

USG tarczycy – badanie to służy do oceny wielkości, położenia oraz oceny morfologicznej tarczycy i stanowi podstawę w diagnozowaniu jej chorób.

USG stawów biodrowych u niemowląt. Wykrycie nieprawidłowości w obszarze stawu biodrowego na tak wczesnym etapie rozwoju pozwala na szybkie podjęcie odpowiednich działań i uniknięcie poważnych schorzeń w późniejszym wieku.

USG płuc pozwala na szybkie, bezpiecznie i pewnie rozpoznanie chorób płuc. Dzięki temu, że jest bezinwazyjna, z powodzeniem stosujemy ją również u dzieci.

USG nerek i pęcherza moczowego, które pozwala zdiagnozować choroby i nieprawidłowości w obrębie układu wydalniczego.

USG ginekologiczne wykonujemy w celu oceny stanu narządów rodnych: szyjki i trzonu macicy, jajników i jajowodów oraz oceny kondycji błony śluzowej jamy macicy. Warto, by każda kobieta wykonywała je co dwa lata, ponieważ dzięki temu można w porę zauważyć, zdiagnozować i podjąć leczenie wszelkich zmian typu torbiele czy nowotwory.

USG położnicze jest jednym z podstawowych badań, służących do oceny stanu płodu. Pozwala na dokładną obserwację małego człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Dzięki niemu możemy uzyskać wiele cennych informacji: ustalić dokładny wiek ciążowy, przybliżoną masę ciała, jaką ma płód w chwili badania, czy ustalić płeć. Równie ważne jest używanie ultrasonografii w celu diagnozowania chorób genetycznych i zaburzeń rozwojowych, wpływających na stan zdrowia dziecka.

Jak przygotować się do badania?

Ponieważ każdy rodzaj badania USG wymaga nieco innego przygotowania, wszelkich potrzebnych informacji na ten temat udzielamy podczas zapisu na badanie.