Lekarze prowadzący

< >

mgrJoanna Głuszyk

dr hab. inż.Edyta Balejko

Rejestracja telefoniczna

Badania i zabiegi

dieta dla osób zdrowych, dieta dla osób chorych, analiza składu ciała, indywidualne plany dietetyczne

Czym jest dietetyka?

Dietetyka, o czym nie wszyscy wiedzą, jest nauką medyczną. W obszar jej kompetencji wchodzi żywienie człowieka zdrowego i chorego. Lekarz dietetyk, przyjmujący w naszym gabinecie w Szczecinie, zajmuje się zatem oceną stanu odżywienia pacjentów, prowadzeniem edukacji żywieniowej, oceną wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia, czy psychologią żywienia.

W czym może pomóc lekarz dietetyk?

O pierwszej wizycie u dietetyka, dziecięcego lub dla dorosłych, najczęściej myślimy w kontekście odchudzania – chcemy dostać „przepis”, który pozwoli nam osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Jednak to podejście jest mocno uproszczone, a rola lekarza jest dużo ważniejsza, nawet jeśli chodzi nam „tylko” o zrzucenie zbędnych kilogramów.

Kiedy warto skorzystać z porad lekarza dietetyka?

Gdy chcesz zachować dobry stan zdrowia — coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, odpowiednia dieta w połączeniu z właściwym stylem życia, pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak: miażdżyca, zawał serca, nadciśnienie, cukrzyca, czy nawet nowotwory. W takim przypadku dobry dietetyk, po dokładnym wywiadzie, jest w stanie opracować zbilansowaną i smaczną dietę. W Szczecinie działa co najmniej kilka prywatnych lekarzy – także dziecięcych i wyspecjalizowanych w prowadzeniu seniorów.

Gdy chcesz zharmonizować dietę z aktywnym trybem życia — siłownie i kluby fitness zachęcają nas do wzmożonej aktywności, co jest bardzo dobre. Jednak przy wzmożonej aktywności zmieniają się potrzeby organizmu. Dlatego, bez względu na to, czy ćwiczysz rekreacyjnie, czy zająłeś się przebudową swojego ciała na poważnie, warto skonsultować się z lekarzem dietetykiem, który pomoże Ci ułożyć zbilansowaną dietę, uwzględniającą aktualne potrzeby organizmu.

Gdy chorujesz, jesteś w okresie rekonwalescencji lub borykasz się z przewlekłą chorobą — w przypadku takich chorób jak cukrzyca czy alergia pokarmowa odpowiednio skomponowany jadłospis jest podstawą normalnego funkcjonowania. Warto jednak pamiętać, że dieta może wspomóc nasz organizm w przypadku każdej innej choroby. Dobry lekarz nie tylko ułoży menu dostosowane do potrzeb organizmu, ale także uwzględni wpływ przyjmowanych leków.

Gdy jesteś w ciąży lub karmisz piersią — skorzystanie z fachowej pomocy dietetyka, dziecięcego l w tym przypadku jest szczególnie pomocne, ponieważ z jednej strony wiemy, jak ważna jest dieta w okresie ciąży i karmienia piersią, z drugiej istnieje niebezpieczeństwo, że ulegniemy wpływowi różnych mitów krążących na temat odżywiania w tym okresie. Warto więc przyjść na konsultacje do lekarza dietetyka, przyjmującego w gabinecie prywatnym w Szczecinie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat.

Gdy chcesz schudnąć — prawidłowe odchudzanie nie jest sprawą prostą, o czym przekonała się każda osoba, która choć raz spróbowała robić to na własną rękę. Problemy z wagą czy zaburzeniami odżywiania dotykają nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko rozwija się prawidłowo, a jego dieta jest dobra i w pełni zbilansowana, rozważ konsultacje z dietetykiem dziecięcym. Specjalista nie tylko rozpisze dietę, ale także zaplanuje proces zmiany oraz powie co zrobić, żeby uniknąć powrotu do dawnych nawyków żywieniowych.

Usługi i zabiegi dostępne w naszym Gabinecie Dietetycznym w Szczecinie

Konsultacja dietetyczna

Na konsultacji dietetycznej:

Pierwszym etapem współpracy ze specjalistą ds. żywienia, zarówno tym dziecięcym, jak i dla dorosłych pacjentów, jest omówienie dotychczasowego sposobu żywienia oraz wyników badań. Warto, abyś przyniósł ze sobą notatki dotyczące stosowanego żywienia i wszelkie wyniki badań, jakie były robione w ostatnim czasie. Następnie zostanie wykonana i omówiona segmentalna analiza składu ciała, czyli: pomiar tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, podstawowej przemiany materii oraz ocena typu sylwetki i stopnia nawodnienia organizmu. Lekarz dietetyk przekaże Ci także wskazówki żywieniowe i suplementacyjne oraz wyznaczy cele na najbliższy czas, aby przywrócić Twój organizm do równowagi. Dietetyk dziecięcy i dla dorosłych w Szczecinie często posiada także kompetencje psychodietetyczne.

Konsultacja dietetyczna z jadłospisem

Oprócz informacji uzyskanych z konsultacji z lekarzem  otrzymasz również plan żywieniowy, który będzie idealnie zbilansowany i dobrany do Twoich jednostek chorobowych oraz, w miarę możliwości, do preferencji smakowych. Jadłospis dziecięcy bądź dla dorosłych może być powtarzany przez miesiąc oraz być bazowym jadłospisem do samodzielnej modyfikacji. Jeśli zajdzie taka potrzeba, otrzymasz również indywidualnie dobraną suplementację.

Wizyta kontrolna

Celem wizyty kontrolnej u  dietetyka dziecięcego i dla dorosłych jest:

Badanie dietetyczne – analiza składu ciała

Badanie, które przeprowadza lekarz, polega na wykonaniu segmentalnej analizy składu ciała, w skład której wchodzi pomiar: tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, podstawowej przemiany materii oraz ocena typu sylwetki i stopnia nawodnienia organizmu. Po badaniu wspólnie omawiamy wyniki.

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

Przed wizytą warto skompletować wszystkie informacje na temat aktualnego sposobu żywienia, przyjmowanych leków oraz wyniki aktualnych badań, co jest szczególnie ważne w przypadku układania diety dla osoby chorej. Zachęcamy też do zapisania wszystkich pytań, jakie chcemy zadać dietetykowi.