Poprzez odpowiednio dobraną dietę możemy: utrzymać prawidłową masę ciała, poprawić samopoczucie, czy zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. W przypadku osób chorych: szybciej dojść do zdrowia lub prowadzić możliwie normalny tryb życia, co jest szczególnie ważne, gdy zmagamy się z chorobami przewlekłymi typu cukrzyca czy alergia. Sprawdź, w jaki sposób możesz sobie pomóc, zmieniając dietę.
Dietetyka, o czym nie wszyscy wiedzą, jest nauką medyczną. W obszar jej kompetencji wchodzi żywienie człowieka zdrowego i chorego, w związku z czym zajmuje się: zasadami żywienia człowieka zdrowego i chorego, oceną stanu odżywienia, prowadzeniem edukacji żywieniowej, oceną wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia, czy psychologią żywienia.
O wizycie u dietetyka najczęściej myślimy w kontekście odchudzania – chcemy dostać „przepis”, który pozwoli nam osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Jednak to podejście jest mocno uproszczone, a rola dietetyka jest dużo ważniejsza, nawet jeśli chodzi nam „tylko” o zrzucenie zbędnych kilogramów.
Gdy chcesz zachować dobry stan zdrowia. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, odpowiednia dieta w połączeniu z właściwym stylem życia, pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak: miażdżyca, zawał serca, nadciśnienie, cukrzyca, czy nawet nowotwory. W takim przypadku dietetyk, po dokładnym wywiadzie, jest w stanie opracować taką dietę, która będzie zarówno zbilansowana, jak i smaczna.
Gdy chcesz zharmonizować dietę z aktywnym trybem życia. Siłownie i kluby fitness zachęcają nas do wzmożonej aktywności, co jest bardzo dobre. Jednak przy wzmożonej aktywności zmieniają się potrzeby organizmu. Dlatego, bez względu na to, czy ćwiczysz rekreacyjnie, czy zająłeś się przebudową swojego ciała na poważnie, warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże Ci ułożyć zbilansowaną dietę, uwzględniającą aktualne potrzeby organizmu.
Gdy chorujesz, jesteś w okresie rekonwalescencji lub borykasz się z przewlekłą chorobą. W przypadku takich chorób jak cukrzyca czy alergia pokarmowa odpowiednio skomponowana dieta jest podstawą normalnego funkcjonowania. Warto jednak pamiętać, że dieta może wspomóc nasz organizm w przypadku każdej innej choroby, ponieważ dietetyk, układając jadłospis, oprócz zmienionych potrzeb organizmu, uwzględnia również wpływ przyjmowanych leków.
Gdy jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Skorzystanie z fachowej pomocy w tym przypadku jest szczególnie pomocne, ponieważ z jednej strony wiemy, jak ważna jest dieta w okresie ciąży i karmienia piersią, z drugiej istnieje niebezpieczeństwo, że ulegniemy wpływowi różnych mitów krążących na temat odżywiania w tym okresie. Warto więc przyjść na konsultacje, by rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat.
Gdy chcesz schudnąć. Prawidłowe odchudzanie nie jest sprawą prostą, o czym przekonała się każda osoba, która choć raz spróbowała robić to na własną rękę. Dietetyk, oprócz zaproponowania diety, poradzi jak uniknąć efektu jo-jo, powie jak zaplanować proces zmiany oraz co zrobić, żeby uniknąć powrotu do dawnych nawyków żywieniowych.
Na konsultacji dietetycznej:
W pierwszej kolejności omówimy Twój aktualny sposób żywienia i oraz wyniki badać, dlatego warto, abyś przyniósł ze sobą notatki dotyczące stosowanego żywienia i wszelkie wyniki badań, jakie były robione w ostatnim czasie. Następnie zostanie wykonana i omówiona segmentalna analiza składu ciała, czyli: pomiar tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, podstawowej przemiany materii oraz ocena typu sylwetki i stopnia nawodnienia organizmu. Uzyskasz również wskazówki żywieniowe i suplementacyjne oraz wspólne wyznaczymy cele na najbliższy czas, aby przywrócić Twój organizm do równowagi.
Oprócz informacji uzyskanych z konsultacji otrzymasz również jadłospis, który będzie idealnie zbilansowany i dobrany do Twoich jednostek chorobowych oraz, w miarę możliwości, do preferencji smakowych. Jadłospis może być powtarzany przez miesiąc oraz być bazowym jadłospisem do samodzielnej modyfikacji. Jeśli zajdzie taka potrzeba, otrzymasz również indywidualnie dobraną suplementację.
Celem wizyty kontrolnej jest:
Badanie polega na wykonaniu segmentalnej analizy składu ciała, w skład której wchodzi pomiar: tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, podstawowej przemiany materii oraz ocena typu sylwetki i stopnia nawodnienia organizmu. Po badaniu wspólnie omawiamy wyniki.
Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?
Przed wizytą warto skompletować wszystkie informacje na temat aktualnego sposobu żywienia, przyjmowanych leków oraz wyniki aktualnych badań, co jest szczególnie ważne w przypadku układania diety dla osoby chorej. Zachęcamy też do zapisania wszystkich pytań, jakie chcemy zadać dietetykowi.