Lekarze prowadzący

< >

dr n. med.Beata Pełka-Lalik

Rejestracja telefoniczna

Badania i zabiegi

Konsultacja hipertensjologiczna, EKG, echo serca

Hipertensjologia — przyczyna groźnych schorzeń

Choroby cywilizacyjne są zmorą naszych czasów. Pracujemy ciężko, by było nam lepiej i ten dobrobyt dodatkowo okazuje się niezbyt dobrym dla naszego zdrowia. Rozwój chorób cywilizacyjnych, których objawem jest nadciśnienie tętnicze, jest tak duży, że wyłoniła się grupa lekarzy specjalistów hipertensjologów, a tym samym dział medycyny zajmujący się nadciśnieniem tętniczym. Skala potrzeb jest bardzo duża. Tak łatwy do rozpoznania objaw, jak nadciśnienie tętnicze pozwala zdiagnozować na wczesnym etapie wiele groźnych chorób przewlekłych:

Dlatego też wydzielono tak szczegółową specjalizację. Nadciśnienie tętnicze utrzymujące się długotrwale oddziałuje bardzo negatywnie na naczynia krwionośne w narządach wewnętrznych naszego organizmu, szczególnie w sercu, nerkach, wątrobie i mózgu; to prowadzi do wielu zmian i chorób zagrażających życiu.

Ciśnienie pod kontrolą

Przyczyny nadciśnienia tętniczego mogą być różnorodne, dlatego tak ważne jest wczesne zdiagnozowanie nadciśnienia i szybkie jego uregulowanie, by nie doszło do powikłań. Następnie właściwe postawienie diagnozy i eliminacja przyczyny pozwoli na poprawę zdrowia i ochroni przed powikłaniami. Niekiedy wyeliminowanie choćby jednej znacznie ułatwia leczenie i eliminacje pozostałych przyczyn, to tak jak przerwanie reakcji łańcuchowej. Ważne, by zacząć, zasięgnąć konsultacji lekarza specjalisty, który, rozwiązując problem, pomaga też poprawić wiele sfer życia.

Czym zajmuje się hipertensjolog?

Hipertensjolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem nadciśnienia tętniczego. Hipertensjologia, jako oddzielna specjalizacja w Polsce funkcjonuje dopiero od 2006 roku.

Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u hipertensjologa?

Przede wszystkim wielokrotnie powtarzające się podwyższone wyniki pomiaru ciśnienia tętniczego – nadciśnieniem określa się ciśnienie tętnicze skurczowe o wartości powyżej 140 mm Hg i rozkurczowe o wartości powyżej 90 mm Hg. Jednak nie jest to jedyne wskazanie. Mniej oczywistymi objawami, które powinny skłonić do rozważenia wizyty u hipertensjologa, są:

Jakie wyróżniamy rodzaje nadciśnienia tętniczego?

Najogólniej, nadciśnienie dzielimy na pierwotne zwane też samoistnym, oraz wtórne. Nadciśnienie tętnicze pierwotne, charakteryzuje się brakiem określonej przyczyny somatycznej. Może być wywołane np.:

W łagodnych przypadkach leczenie nadciśnienia tętniczego pierwotnego może odbywać się nawet bez pomocy leków, w pierwszej kolejności, skupiając się na zmianie trybu życia chorego – wprowadzeniu zdrowszej diety, zwiększeniu aktywności fizycznej, czy zerwaniu z nałogiem plenia papierosów.
Nadciśnienie tętnicze wtórne jest konsekwencją głębiej ukrytej choroby i może być wywołane przez:

W tym przypadku najistotniejsze jest znalezienie przyczyny, ponieważ prawidłowe zdiagnozowanie oraz wyleczenie choroby, która leży u podstaw nadciśnienia tętniczego wtórnego, powinno również rozwiązać problem z samym nadciśnieniem.

Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie?

Nadciśnienie tętnicze zwykle dotyka osób w średnim i starszym wieku, bywa jednak, że rozwija się również u młodzieży, a nawet dzieci. Grupę narażoną za nadciśnienie stanowią też osoby po inwazyjnych zabiegach operacyjnych oraz kobiety w ciąży.

Dlaczego warto zadbać o prawidłowe ciśnienie tętnicze?

Niezdiagnozowane i nieleczone nadciśnienie tętnicze może skutkować różnego rodzaju powikłaniami, do których należą:

Dlatego, jeśli masz objawy sugerujące pojawienie się nadciśnienia tętniczego lub jesteś osobą z grupy podwyższonego ryzyka, nie zwlekaj. Zapisz się na wizytę do hipertensjologa.

Wizyta i co dalej?
Nasza propozycja – Indywidualny Plan Leczenia

W przypadku, gdy diagnozowanie i leczenie Twojego przypadku będzie wymagało specjalistycznych badań lub konsultacji z lekarzami innych specjalizacji, możemy zaproponować Ci sporządzenie Indywidualnego Planu Leczenia. Dzięki niemu będziesz wiedział, co należy zrobić – do jakiego specjalisty się udać i jakie badania wykonać oraz jak będzie to wszystko rozłożone w czasie i ile będzie Cię to kosztować.