Leczenie zmian reumatycznych, osteoporozy, stanów zapalnych mięśni i ścięgien
Hipertensjolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem nadciśnienia tętniczego. Hipertensjologia, jako oddzielna specjalizacja w Polsce funkcjonuje dopiero od 2006 roku.
Przede wszystkim wielokrotnie powtarzające się podwyższone wyniki pomiaru ciśnienia tętniczego – nadciśnieniem określa się ciśnienie tętnicze skurczowe o wartości powyżej 140 mm Hg i rozkurczowe o wartości powyżej 90 mm Hg. Jednak nie jest to jedyne wskazanie. Mniej oczywistymi objawami, które powinny skłonić do rozważenia wizyty u hipertensjologa, są:
Najogólniej, nadciśnienie dzielimy na pierwotne zwane też samoistnym, oraz wtórne. Nadciśnienie tętnicze pierwotne, charakteryzuje się brakiem określonej przyczyny somatycznej. Może być wywołane np.:
W łagodnych przypadkach leczenie nadciśnienia tętniczego pierwotnego może odbywać się nawet bez pomocy leków, w pierwszej kolejności, skupiając się na zmianie trybu życia chorego – wprowadzeniu zdrowszej diety, zwiększeniu aktywności fizycznej, czy zerwaniu z nałogiem plenia papierosów.
Nadciśnienie tętnicze wtórne jest konsekwencją głębiej ukrytej choroby i może być wywołane przez:
W tym przypadku najistotniejsze jest znalezienie przyczyny, ponieważ prawidłowe zdiagnozowanie oraz wyleczenie choroby, która leży u podstaw nadciśnienia tętniczego wtórnego, powinno również rozwiązać problem z samym nadciśnieniem.
Nadciśnienie tętnicze zwykle dotyka osób w średnim i starszym wieku, bywa jednak, że rozwija się również u młodzieży, a nawet dzieci. Grupę narażoną za nadciśnienie stanowią też osoby po inwazyjnych zabiegach operacyjnych oraz kobiety w ciąży.
Niezdiagnozowane i nieleczone nadciśnienie tętnicze może skutkować różnego rodzaju powikłaniami, do których należą:
Dlatego, jeśli masz objawy sugerujące pojawienie się nadciśnienia tętniczego lub jesteś osobą z grupy podwyższonego ryzyka, nie zwlekaj. Zapisz się na wizytę do hipertensjologa.
Wizyta i co dalej?
Nasza propozycja – Indywidualny Plan Leczenia
W przypadku, gdy diagnozowanie i leczenie Twojego przypadku będzie wymagało specjalistycznych badań lub konsultacji z lekarzami innych specjalizacji, możemy zaproponować Ci sporządzenie Indywidualnego Planu Leczenia. Dzięki niemu będziesz wiedział, co należy zrobić – do jakiego specjalisty się udać i jakie badania wykonać oraz jak będzie to wszystko rozłożone w czasie i ile będzie Cię to kosztować.