W tym miejscu znajdziesz podstawowe informacje na temat tego: czym zajmuje się neurolog, z jakimi objawami należy zgłosić się do tego lekarza specjalisty, oraz dowiesz się o naszej propozycji Indywidualnego Planu Leczenia. Możesz też od razu zapisać się na wizytę.
Jest dziedziną medycyny, zajmującą się chorobami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jest spokrewniona z psychiatrią. Podstawowa różnica polega na tym, że w polu zainteresowań psychiatrii leżą choroby wynikające z biochemicznych zaburzeń funkcjonowania mózgu, natomiast neurologia skupia się na uszkodzeniach układu nerwowego. Jednak są choroby, które są leczone zarówno przez neurologa, jak i psychiatrę.
Neurolog zajmuje się zatem profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu nerwowego, który obejmuje nerwy obwodowe, rdzeń kręgowy i mózg.
Neurolog może również zalecić rehabilitację neurologiczną, której celem jest przywrócenie choremu wszystkich życiowych funkcji utraconych na skutek przebytego schorzenia typu: udar, uraz czaszkowo-mózgowy, stwardnienie rozsiane, czy choroba Parkinsona.
Należy pamiętać, że wiele z objawów, chorób neurologicznych jest nieswoistych lub mogą być efektem przemęczenia, trwającej infekcji, urazu, braku niektórych witamin czy zwyrodnień układu kostnego, które uciskają na nerwy. Dlatego należy zachować szczególną czujność i zwrócić się o pomoc do neurologa, gdy zaobserwujemy powtarzające się:
Przejdź do Gabinetu Neurologii dziecięcej
Neurolog dziecięcy zajmuje się schorzeniami układu nerwowego dzieci i młodzieży; niezwykle istotne jest aby rozpoznać jak najwcześniej objawy chorób układu nerwowego i podjąć prawidłowe i skuteczne leczenie.
Neurolog dziecięcy zaplanuje i poprowadzi diagnostykę a następnie leczenie w chorobach układu nerwowego u dzieci. Zaburzenia dotyczyć mogą zarówno ośrodkowego jak i obwodowego układu nerwowego u dzieci, niemowląt i młodzieży.
Wiele objawów neurologicznych jest niezauważanych przez rodziców u dzieci i trafiają one do lekarza później niż powinny; dlatego diagnostyka i wdrożenie leczenia powinno zajmować jak najmniej czasu.
Wczesne wykrycie zaburzeń rozwojowych i rozpoczęcie kompleksowej terapii koordynowanej przez stały zespół lekarzy i fizjoterapeutów to najczęściej jedyny efektywny model opieki w skutecznym leczeniu neurologicznym dzieci.
Współpraca z rodzicami, badania genetyczne w przypadku podejrzenia choroby o takim podłożu i edukacja rodziców pozwala zmniejszać ryzyka tych zaburzeń.
Wczesne rozpoznanie pierwszych objawów zaburzeń neurologicznych u najmłodszych dzieci pozwala wdrożyć leczenie skutecznie niwelujące przyczyny a co za tym idzie następstwa niezdiagnozowanych i nieleczonych zaburzeń. Etapy leczenia i rehabilitacji są dostosowywane do etapu rozwojowego dziecka w taki sposób, by każdy etap rozwoju młodego organizmu niwelował jak najwięcej zaburzeń i nie opóźniał możliwości dalszego rozwoju.
Jak przygotować się do wizyty?
Na wizytę należy zabrać ze sobą aktualną dokumentację medyczną oraz listę zażywanych leków. Przydatne okażą się również informacje o tym, od jakiego czasu pogarsza się jego stan zdrowia.
Wizyta i co dalej?
Nasza propozycja – Indywidualny Plan Leczenia.
Jeśli okaże się, że diagnozowanie i leczenie Twojej choroby będzie wymagało specjalistycznych badań lekarskich lub konsultacji z lekarzami innych specjalizacji, możemy zaproponować Ci sporządzenie Indywidualnego Planu Leczenia. Dzięki niemu będziesz wiedział, co należy zrobić – do jakiego specjalisty się udać i jakie badania wykonać oraz jak będzie to wszystko rozłożone w czasie i ile będzie Cię to kosztować.