Lekarze prowadzący

< >

dr n. med.Halina Grzelec

Rejestracja telefoniczna

Badania i zabiegi

EMG – badanie elektromiograficzne

Neurologia

Jest dziedziną medycyny, zajmującą się chorobami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jest spokrewniona z psychiatrią. Podstawowa różnica polega na tym, że w polu zainteresowań psychiatrii leżą choroby wynikające z biochemicznych zaburzeń funkcjonowania mózgu, natomiast neurologia skupia się na uszkodzeniach układu nerwowego. Jednak są choroby, które są leczone zarówno przez neurologa, jak i psychiatrę.

Jakie choroby diagnozuje i leczy lekarz neurolog?

Neurolog zajmuje się zatem profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu nerwowego, który obejmuje nerwy obwodowe, rdzeń kręgowy i mózg.

Zajmuje się leczeniem takich schorzeń, jak:

Neurolog może również zalecić rehabilitację neurologiczną, której celem jest przywrócenie choremu wszystkich życiowych funkcji utraconych na skutek przebytego schorzenia typu: udar, uraz czaszkowo-mózgowy, stwardnienie rozsiane, czy choroba Parkinsona.

Co powinno nas skłonić do wizyty u lekarza neurologa?

Należy pamiętać, że wiele z objawów, chorób neurologicznych jest nieswoistych lub mogą być efektem przemęczenia, trwającej infekcji, urazu, braku niektórych witamin czy zwyrodnień układu kostnego, które uciskają na nerwy. Dlatego należy zachować szczególną czujność i zwrócić się o pomoc do neurologa, gdy zaobserwujemy powtarzające się:

Badania i zabiegi.

EMG – badanie elektromiograficzne. Badanie to pozwala na określenie poziomu uszkodzenia nerwów obwodowych i jest niezwykle przydatne w diagnostyce m.in. zespołu cieśni kanału nadgarstka. Elektromiografia polega na umieszczeniu specjalnych elektrod uziemiających, rejestrujących i referencyjnych, a następne na stymulacji nerwu pośrodkowego. Wówczas za pomocą komputera obliczana jest szybkość przewodzenia w badanym nerwie. Na podstawie otrzymanego wyniku, lekarz stwierdza czy występują zakłócenia w przewodnictwie nerwowym.

Jak przygotować się do wizyty?

Na wizytę należy zabrać ze sobą aktualną dokumentację medyczną oraz listę zażywanych leków. Przydatne okażą się również informacje o tym, od jakiego czasu pogarsza się jego stan zdrowia.

Wizyta i co dalej?
Nasza propozycja – Indywidualny Plan Leczenia.

Jeśli okaże się, że diagnozowanie i leczenie Twojej choroby będzie wymagało specjalistycznych badań lekarskich lub konsultacji z lekarzami innych specjalizacji, możemy zaproponować Ci sporządzenie Indywidualnego Planu Leczenia. Dzięki niemu będziesz wiedział, co należy zrobić – do jakiego specjalisty się udać i jakie badania wykonać oraz jak będzie to wszystko rozłożone w czasie i ile będzie Cię to kosztować.