Lekarze prowadzący

< >

spec. rehabilitacjiMagdalena Pyrek

Rejestracja telefoniczna

Badania i zabiegi

Rehabilitacja proktologiczna i ginekologiczna

Rehabilitacja Proktologiczna

Schorzenie nietrzymania moczu lub kału dotyka znaczną część osób. Problem z tego typu zaburzeniami polega na tym, że oprócz konsekwencji zdrowotnych, mają również społeczne – wstyd i wycofanie się z życia społecznego. Jednak można temu zaradzić – skutecznie, bez operacji i skutków ubocznych. Takim sposobem jest właśnie rehabilitacja proktologiczna.

Dla kogo?

Rehabilitacja proktologiczna jest dla Ciebie, jeśli:

Dlaczego warto wdrażać rehabilitację proktologiczną?

Pytanie to jest istotne z co najmniej dwóch powodów: temat jest dość nowy – niewiele osób wie, że istnieje możliwość rehabilitacji proktologicznej oraz wiąże się z pewnymi dodatkowymi kosztami np. zakupu elektrostymulatora. Więc dlaczego warto?

Po pierwsze, możliwość odzyskania pełnej kontroli nad odruchami wydalania moczu i kału jest niezwykle ważna z psychologicznego punktu widzenia. Tylko osoby, które borykają się z tym problemem wiedzą, jak może on być krępujący, wstydliwy i odbierający pewność siebie, szczególnie w sytuacjach towarzyskich.
Po drugie, metoda ta jest skuteczna i nie ma żadnych skutków ubocznych. Dzięki stymulacji i odpowiednim ćwiczeniom następuje odbudowa mięśni oraz zakończeń nerwowych, co pozwala na odzyskanie pełnej kontroli.
Po trecie, w dłuższej perspektywie czasowej koszt rehabilitacji jest znacznie niższy niż np. koszt zakupu pieluchomajtek.

Na czym polega rehabilitacja proktologiczna?

Program rehabilitacji proktologicznej obejmuje kilka etapów.

Zgłoszenie

Rehabilitację proktologiczną może zalecić lekarz rodzinny, proktolog, urolog lub ginekolog. Oczywiście każdy może się do nas zgłosić samodzielnie, jeśli tylko zauważy u siebie niepokojące objawy, typu nietrzymanie moczu lub kału.

Konsultacja medyczna – pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta trwa około 2 godzin, podczas których:

Rehabilitacja domowa

W głównej mierze są to ćwiczenia, które będziesz samodzielnie wykonywać w domu przy pomocy zakupionego lub wypożyczonego u nas elektrostymulatora. Ćwiczenia wykonuje się codziennie przez około 15-20 minut.

Wizyta kontrolna

Wizyty kontrolne odbywają się co 6-8 tygodni i trwają zazwyczaj około godziny. Podczas wizyty sprawdzamy postępy rehabilitacji – przeprowadzamy sesję EMG biofeedback i na tej podstawie zalecamy kontynuację domowego programu ćwiczeń lub jego zmianę.

Czas trwania rehabilitacji

Rehabilitacja proktologiczna trwa od kilku do kilkunastu miesięcy, w zależności od konkretnego przypadku oraz stopnia zaangażowania samego pacjenta. Generalna zasada jest taka, że im szybciej, po zaobserwowaniu niepokojących objawów, zgłosisz się do nas i podejmiesz ćwiczenia, tym szybciej osiągniesz zamierzony efekt.

Specjalistyczny sprzęt medyczny wykorzystywany w rehabilitacji proktologicznej

W naszym gabinecie wykorzystujemy dwa rodzaje sprzętów medycznych.
Pierwszym jest EMG biofeedback, który służy do:

Drugim jest elektrostymulator.

Urządzenie to służy do pomocy w samodzielnym wykonywaniu ćwiczeń w domu. Składa się z niewielkiego panelu sterującego oraz elektrod – dysponujemy elektrodami samoprzylepnymi, które wyglądają jak plastry, dopochwowymi oraz doodbytniczymi. Na pierwszej wizycie dokładnie zapoznajemy Cię z zasadą działania tego urządzenia oraz uczymy, w jaki sposób prawidłowo go używać.

Ile to kosztuje? – cennik

Podczas pierwszej rozmowy telefonicznej, pacjenci często nas pytają: A ile to kosztuje? Dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, z jakimi kosztami muszą się liczyć, przygotowaliśmy cennik, który dostępny jest w tym miejscu. Podczas pierwszej wizyty należy się liczyć z kosztem zakupu elektrostymulatora i elektrod.

Z naszego doświadczenia wynika, że choć w pierwszym momencie koszt może się wydawać duży, to sami pacjenci przyznają, że biorąc pod uwagę dłuższy odcinek czasu i poczucie komfortu, jakie mają po odzyskaniu kontroli, inwestycja ta jest bardzo opłacalna.

Jak przygotować się do wizyty?

Wybierając się na konsultację, pamiętajmy o zabraniu dokumentacji medycznej.